„Pieśń o rzekach powstawała latem 2022 roku, kiedy odchodziła moja babcia, umierała Odra i żegnałam kolektyw muzyczny. Wszystko to kochałam. Wędrowałam więc do polskich rzek, a one wskazywały na jakości we mnie, które mimo trudu ludzkich uczuć, pomogą mi pozostać przy mocy i zdrowiu. Dzięki temu pieśń o śmierci, stała się jednocześnie pieśnią o życiu i o marzeniach. Stąd też przemiana słów w refrenie, zaczerpniętych z tradycyjnej pieśni „Oj ty rzeko” oraz zimowe, miejskie zwrotki w wideo połączone z dzikimi, letnimi refrenami.
Niecały rok później, jak wiele osób, ruszyłam na marsz dla Odry. Pierwszy raz zaśpiewałam ją wśród ludzi na rynku we Wrocławiu. Zrozumiałam wtedy, że choć zaczyna się od siostry Wisły, już zawsze będzie dla mnie pieśnią o inicjatywie Osoba Odra.
Podczas samego marszu woda wskazywała, co jeszcze w sercu do odrobienia – elementem żegnania jest uczciwa żałoba, wytrwałe wybaczanie i wyciąganie lekcji.
Odra poprosiła przed marszem, by podczas jego trwania, niczego od niej nie chcąc, po prostu jej towarzyszyć. Tak, jak odchodzenie babci zgromadziło wokół niej rodzinę, tak kryzys rzeki zgromadził wokół niej plemiona. I wokół mnie zgromadzili się ostatnio dobrzy ludzie ze swoimi talentami, by ta pieśń mogła zostać opublikowana.
Wiem, że dla każdej rodzicielki, a zatem i wody, dojrzewanie owoców jej lekcji jest nagrodą i darem za jej trud. Wierzę w świat, w którym nikt – także rzeka – nie jest pozostawiony sam sobie, a błędy, choć potrzebne, nie muszą siać zniszczenia. Zwłaszcza gdy dalsze kroki są już stawiane inaczej.”
Gitara, wokal, tekst: Karo Gawlik
Bas, klawisze, ukulele: Piotr Zieliński
Produkcja muzyczna: Piotr Zieliński
Nagranie wideo: Michał Sułkowski, Dominik Orman, Jacek Sieńko, Karo Gawlik
Montaż wideo: Dominik Orman
Wsparcie procesu: Masza Winiarska
Karo Gawlik – założycielka projektu Mantra Ziemia, pieśniarka, storytellerka. W swoich opowieściach o ludziach i Matce Ziemi łączy muzykę, naukę i duchowość. Publikowała na łamach mediów lokalnych i ogólnopolskich. Za krótkometrażowy film dokumentalny „Świat do naprawy”, kręcony z Zygfrydem Turchanem, została nagrodzona tytułem „Człowieka z pasją” portalu Interia w kategorii ekologicznej. Pozytywny odbiór filmu zaowocował powstaniem cyklu na YouTube „Można Inaczej”. Od 2020 roku organizuje wydarzenia gromadzące ludzi wokół wspólnej pieśni, baśni i wartości głębokiej ekologii, współpracując z festiwalami świadomościowymi i obozami dla młodzieży „Tropami tęczowego wojownika”.